מערכות SIEM

מערכות SIEM יוניבו
UNIBO ישראל > מאמרים > מערכות SIEM

אחד הפתרונות הפופולריים היום להתמודדות עם איומי סייבר הוא מערכת SIEM, שמטרתה לנטר את הפעילות השוטפת של המערכת, לזהות פרצות אבטחה ופעולות חשודות ולקצר את זמן התגובה לכל איום. במאמר שלפניכם נמצא ההסבר המלא על מערכת SIEM חכמה, מהם היתרונות שלה, מהו ההבדל בין מערכת ישנה לחדשה, וכיצד יוניבו יכולה לספק לכם פתרונות מתקדמים לאבטחת מידע. 

מהי מערכת SIEM חכמה?

מערכת SIEM (Security Information and Event Management) היא מערכת ניהול אבטחת מידע ואירועי אבטחה. מערכת SIEM היא אחת מאמצעי הבקרה והשליטה החשובים ביותר היום בתחום של אבטחת מערכות מידע. המערכת הזו מנטרת את הפעילות של כל המשתמשים והענפים במערכת ואת הדוחות (הלוגים) המופקים מהם, והיא מנטרת פעילות חשודה, מאתרת פרצות אבטחה ומתריעה על כל חריגה במערכת העלולה להעיד על תקיפת סייבר. כל המידע נאסף בזמן אמת ונשמר בצורה מסודרת בקבצי תיעוד של הפעילות, והוא מוכנס לתבנית מוגדרת מראש של המערכת כדי שאפשר יהיה לעשות ניתוחים סטטיסטיים ופורנזיים על המצב הפנימי של הארגון.

מה חשוב לדעת?

מערכות SIEM אינן פתרון חדש בעולם האבטחה. לאורך השנים הן השתכללו והשתפרו כדי להצליח להתמודד עם אתגרי הסייבר המתחדשים. הודות לפיתוח הנרחב והמתמשך של המערכות האלו, נוצר מצב של דורות שונים של מערכות SIEM והבדלים ניכרים בין המערכות הישנות למערכות החדשות. את המערכות החדשות מציגים לעיתים קרובות כמערכות “חכמות”.

למה המערכת טובה לארגון? 

במקביל לפיתוח אבטחת המידע, היכולות הטכנולוגיות של התוקפים משתכללות אף הן. כל ארגון צריך מערכת הגנה מתפקדת ויעילה המוכנה להתמודד עם האיומים הקיימים היום, ומערכת אבטחת המידע בארגון צריכה להתעדכן באופן קבוע כדי לעמוד בהצלחה מול כל הסיכונים הפוטנציאליים. כמו כן, ארגונים המחזיקים במערכות פנימיות גדולות ומסועפות יפיקו תועלת רבה ממערכת SIEM, משום שהיא מסוגלת לעמוד במורכבות של המערכות הפנימיות, ותצליח לזהות דפוסים משונים גם במערכות בקנה מידה גדול, כל עוד יש לה פרוטוקול של פעולות תקינות לפעול לפיו. המערכת מאפשרת לקבל תמונת מצב רחבה ומעמיקה על כל המערכת, מבלי שהצוות יצטרך בעצמו לחפש פרצות אבטחה ולנסות לבדוק על פינה של הרשת, והיא חוסכת זמן יקר ומשאבים.

ההבדל בין מערכת SIEM חדשה לישנה

למערכת SIEM מודרנית יש כמה תכונות חשובות:

  • שימוש במודלים חכמים ובפרוטוקולים ייחודיים כדי לזהות במהירות וביעילות פעילות חשודה
  • הצגת התראות אבטחה ומתן תגובה בזמן אמת לאירועים חדשים והמלצות לצעדים שאפשר לנקוט
  • חיפוש פעיל של פעילויות חשודות ושל פרצות אבטחה – המערכת אינה מחכה לתקיפה הבאה, והיא פועלת באופן שוטף כדי שתוכלו לטפל בפרצות אבטחה קיימות ולמנוע תקיפות עתידיות
  • המערכת מספקת אנליזה לטווח ארוך של כל ענייני האבטחה במערכת, כדי שלצוות הסייבר יהיה קל יותר לזהות בעיות ולפעול במהירות למציאת פתרונות

מערכת SIEM ישנה מספקת למנהל התראה, למשל “המשתמש הזה התחבר מכמה מכשירים בו זמנית”, אך היא מוסיפה אליה שורות רבות של מידע היקפי שרובן אינן נחוצות, והן יוצרות אצל המומחים המתפעלים את המערכת עומס וצורך מיותר לחפש את המידע החשוב בתוך בלוקים ארוכים של טקסט. באמצעות המודלים שלה, המערכת החדשה מקצרת את התוכן אך שומרת עליו ממוקד ומתומצת, והיא מנתחת בזמן אמת את כל המידע ומאפשרת לצוות האנושי להגיב במהירות וביעילות. כמו כן, המערכת הישנה אינה מסוגלת לאתר מראש פרצות אבטחה אלא רק לעדכן על תקיפה קיימת.

איומי פריצה בעולם שלנו

עסקים רבים בארץ ובעולם מחוברים לרשת האינטרנט בקביעות כדי לקיים קשרי מסחר ותקשורת עם לקוחות ועם ספקים, וזהו הערוץ הראשי שדרכו תוקפי סייבר מוצאים את דרכם אל תוך המערכות. כמו כן, הרבה פרצות באבטחה ו”דלתות” שדרכן התוקפים יכולים להיכנס נמצאות בדרך כלל בנקודות קצה במערכת – מחשבים, טלפונים והאנשים המשתמשים בהם. היכולת לשנות ולפתח את הנוזקות כדי להצליח להתחמק מגילוי שלהן במערכת התפתחה באופן ניכר, והיום משתמשים לא מעט גם בטכניקות מעולם הבינה המלאכותית כדי לשכלל את יכולות התוקפים למצוא פרצות אבטחה ולנצל אותן. יתר על כן, יש גם המון סוגים של תוקפים ואיומים – גורמי ריגול עסקי המעוניינים לגנוב מידע או להשמיד אותו, האקרים המשתמשים בסחיטה ודורשים כסף על שחרור המידע או על מניעת פרסומו ברשת, ואפילו טרוריסטים ששמים על הכוונת עסקים ישראליים באופן מכוון. לצוותי האבטחה קשה לעיתים לעמוד בקצב של האיומים המקיפים את הארגון, ולשם כך מערכת SIEM יכולה להיות שימושית בניטור הפעילות הפנימית ובזיהוי איומים, בין אם בוחרים להטמיע מערכות ניהול למובייל או תוכנה המנטרת את הפעילות של המחשבים ושל המשתמשים.

יתרונות של ניטור SIEM

לפניכם כמה יתרונות של ניטור המערכת הפנימית באמצעות SIEM:

  • שיפור זיהוי תקיפות – המערכת מסוגלת לנתח את הפעילות של רשתות הארגון לעומק ולספק התראות מהירות ומדויקות על פעילות חשודה ועל איומים קיימים. 
  • שיפור מהירות התגובה –במצבי חירום של פגיעה באבטחה, מהירות תגובה היא המפתח לפתרון יעיל. מערכת SIEM היא כלי המסייע להבין את המתרחש במהירות ולהגיב ביעילות. 
  • חיסכון בכוח אדם – המערכת עושה באופן אוטומטי וביעילות רבה פעולות שבדרך כלל צוות האבטחה היה משקיע בהן שעות רבות.
  • העלאת רמת האבטחה – מערכת SIEM היא העיניים של הארגונים בתחום האבטחה, ובזכותה כל ארגון, גם כאלו שאינם גדולים מבחינת כוח האדם או היקף המערכות שלהם, יכול ליהנות מרמת אבטחה טובה.

השירות של יוניבו ישראל עם מערכות SIEM

אחת החברות המובילות בארץ לפתרונות מחשוב שונים, ובהם מערכות אבטחת מידע וניטור פעילות, היא חברת יוניבו. אנחנו מספקים למגוון לקוחותינו פתרונות טכנולוגיים מפותחים המתעדכנים בכל עת כדי לשמור על חדשנות ועל יכולת התנהלות חזקה במרחב הדיגיטלי. אנחנו יודעים שאבטחת מידע היא חלק חשוב וקריטי בהתנהלות ארגונית נכונה, ואנחנו מוכנים לספק לכולם את הכלים הכי מתקדמים לניתוח מוצלח של הפעילות שלכם. כל עסק מקבל מערכת SIEM שהכי מתאימה לאופי ולמבנה שלו, בתמיכה וליווי מקצועיים שלנו לאורך כל הדרך.

לסיכום

מערכות SIEM הן מערכות חשובות מאוד, ובזכותן ארגונים רבים מצליחים לשפר את רמת האבטחה שלהם ולחדד את היכולות של צוות האבטחה. המערכות האלו מנטרות בעצמן את הפעילות השוטפת של המערכות והרשתות הפנימיות בארגון ומתריעות בזמן אמת על איומים פוטנציאליים ועל פריצות אבטחה, כדי שהצוות יוכל להגיב במהירות ולפתור אותן במינימום נזק.

מתלבטים? המומחים של UNIBO כאן לשירותכם