שורת המשימות ב-Windows קופאת? להלן הפתרון

איך הצלחנו לתקן קפיאה (מתסכלת ביותר) של כ-25 עד 45 שניות בממשק של Windows עוד לפני שמייקרוספט בכלל הכירו בה כתקלה רשמית
שירותי UNIBO ישראל

משתמשים רבים שהתקינו שרת Microsoft Server 2019/2022 RDS נתקלו לאחרונה בתקלה של “קיפאון” או “עיכוב” של 20-45 שניות בשימוש בשורת המשימות ובתפריט ההתחלה. סיטואציה תפעולית מתסכלת (בלשון המעטה) שגורמת לקושי ממשי בשימוש שוטף במערכת.

כחברה שמספקת שירותי IT ופתרונות מחשוב בענן, גם אנחנו קיבלנו לא מעט פניות בנושא. כולל משתמשים שסיפרו שלא הצליחו למצוא מענה בחיפוש בגוגל ואחד שאפילו העיד שרצה “לזרוק את המחשב לפח” (ציטוט מקורי). מהתלונות שהגיעו הבנו גם שהתקלה לא פוגעת רק במשתמשים רגילים כאשר גם משתמשים בדרגת Admin נאלצו להתמודד עם ההקפאה/העיכוב.

מוצאים את הפתרון

מכיוון שאנחנו גם מחויבים לשירות מהיר ואפקטיבי וגם מתנגדים להשלכת חומרה איכותית לאשפה, יצאנו מיד לתחקר את האירועים ולפתור אותם.

בשלב ראשון, הצוות שלנו “התלבש” על הנושא וניסה לשחזר את צעדי הלקוחות שהובילו לתקלה. לאחר מכן ביצענו מחקר טכני לזיהוי התקלה ומקורה. כעת, שכנמצא השורש, גיבשנו במהירות פרוטוקול פשוט ומהיר לפתרון, שיספק מענה גם לצורך הנקודתי וגם למניעת הישנות התקלה בעתיד.

אז איך מתקנים את ההקפאה/העיכוב בשורת המשימות?

התקלה מופיעה לרוב בשרתי 2019/2022 Windows ונובעת מבעיה ספציפית ברכיב של Windows הקרוי Tablet Input Service, או בקיצור TIPS. היא נוצרת כשמשתמש פותח תמונה לצפייה בדפדפן במה שמוביל להיווצרות רשומה מיותרת ב-Registry.

אמנם אין למייקרוסופט פתרון רשמי לתקלה, אך הצלחנו ביוניבו לשרטט פתרון עקיף שפותר אותה מיידית ולעתיד. בשלב ראשון יש למחוק את תוכן התיקיות בנתיבים הבאים בתוך ה-Registry:

  • HKLM:\SYSTEM\Software\Microsoft\TIP\TestResults\27641008
  • HKLM:\SYSTEM\Software\Microsoft\TIP\TestResults\27641370

לאחר הטיפול בנתיבים ב-Registry צריך לשנות ההרשאות על הערכים הללו על ידי הסרת קבוצת “Domain Users” מהרשאות הגישה אליהן ע״י הסרתם מ-Security Permissions. שימו לב שאם לא מבצעים את השלב השני אז התקלה תיפתר נקודתית אך תחזור על עצמה בהמשך.

רוצים לראות את התקלה במו עיניכם? ככה נראה הנתיב הבעייתי של הטיפ ובו הכמות הבלתי סבירה של הערכים שהיה צריך למחוק:

מתלבטים? המומחים של UNIBO כאן לשירותכם